Efektívna terapia pri skolióze …

Už ste počuli o boulderingu?

Ak neviete o čom je reč, tak Vám chceme priblížiť jednu z ciest, ako riešiť skoliózu, či iné funkčné poruchy chrbtice u detí.

Všetci sa zhodneme na tom, že dieťa nebude riešiť to, že má „krivý“ chrbát, že bude mať „hrb“, a podobné „strašiaky“ zo strany rodičov alebo kohokoľvek … Prečo? No, lebo ho nič nebolí, zatiaľ s tým môže žiť bez väčších problémov, a je toľko iných super vecí, ktoré stoja za to, aby sa nimi zaoberalo.

Dôvody prečo to riešia dospelí sú následovné: už ich niečo aj pobolieva, sami majú problém s chrbticou a chcú aby tou istou cestou nešli aj ich deti a rôzne iné.

Ak naozaj chcete svojmu dieťaťu pomôcť a pritom ho neotráviť, skúste ho naučiť milovať pohyb. Je veľa vhodných aktivít a športov pri ktorých sa posilní svalový aparát chrbtice a s ním súvisiace ďalšie svaly potrebné pre normálne fungovanie organizmu v každodennom živote.

Jednou z najvhodnejších alternatív je bouldering. Jedná sa o lezenie na umelej stene, alebo aj v prírode, počas ktorého dochádza k aktivácii oslabených svalových skupín – hlavne svalov v okolí lopatiek, chrbtice a svalov brušnej steny – teda svalov označovaných ako HSS /hlboký stabilizačný systém/. Lezenie je možnosť motivovať ľudí k fyzickej aktivite. Niektoré pohybové
prvky lezenia, je možno využiť aj vo fyzioterapii:
– Lezenie je formou intenzivneho vytrvalostného posilovania akrálnych svalových skupín
– Pri kvalitnom úchope vo vise sa trénuje stabilizácia lopatiek
– Pri práci horných končatín sa dajú využiť nároky na stabilnú a dostatočne veľkú oporu nohy
– Pri lezení v previse, aj na kolmej stene je práca horných a dolných končatin prepojená cez trupové svalstvo

Umelá stena umožňuje nielen nácvik lezeckých techník, ale aj tréning špecifických svalových skupín používaných pri lezení.

Bouldering je pojem pochádzajúcí z anglického boulder – balvan. Bolo ním označované neistené lezenie po veľkých balvanoch, alebo aj malých skalách, dnes poväčšine prebieha aj ako indoorová aktivita na „bouldrovkách“. Sú to nízke steny určené k lezeniu bez istenia. Je na nich veľké množstvo úchytov a bývajú väčšinou dosť previslé.

Lezenie na bouldrovke je dobrým tréningom maximálnej, a vytrvalostnej sily. Rozmanitosť lezeckých ciest s rôznými stupňami obtiažnosti výstupov podporuje rozvoj obratnosti, kreativity, samostatnosti, sebadôvery a v neposlednom rade kondičnej zdatnosti.

Okrem iného môže zlepšiť aj koncentráciu dieťaťa v škole …

 

Vieme o čom hovoríme. Spolupracujeme s odborníkmi – ASA, ktorým už prešlo cez ruky veľa detí / mimochodom aj naše vlastné /. Ak Vás tento článok zaujal, a chceli by ste niečo také skúsiť – odkaz na našich partnerov nájdete v záložke „partneri“ na našej stránke.

 

Pozrite si aj toto zaujímavé video : https://vimeo.com/89361909